  • UCY2G6R8MPD
UCY2G6R8MPD
advertisement
Manufacturer No:
UCY2G6R8MPD
HK JDW NO:
555-UCY2G6R8MPD
Description:
UCY 6.8μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 140mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1415
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCY2G6R8MPD
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    6.8μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    140mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    140mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    280mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    16mm