  • UCY2V330MHD3
UCY2V330MHD3
advertisement
Manufacturer No:
UCY2V330MHD3
HK JDW NO:
555-UCY2V330MHD3
Description:
UCY 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 450mA 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 15020
Step5Bar-code shipping tag
UCY2V330MHD3
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.562mA
  • Ripple Current
    450mA
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    450mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    900mA @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.24 %
  • Diameter
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm