  • UCY2W470MHD
UCY2W470MHD
advertisement
Manufacturer No:
UCY2W470MHD
HK JDW NO:
555-UCY2W470MHD
Description:
UCY 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 525mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 394
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCY2W470MHD
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e4
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    525mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    525mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.634 41.50mm