  • UCY2W470MHD6
UCY2W470MHD6
advertisement
Manufacturer No:
UCY2W470MHD6
HK JDW NO:
555-UCY2W470MHD6
Description:
UCY 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 500mA 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 7
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UCY2W470MHD6
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    450V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.946mA
  • Ripple Current
    500mA
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Tan Delta
    0.24
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.043 26.50mm