  • UEP1H101MPD1TD
UEP1H101MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UEP1H101MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UEP1H101MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UEP 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Bi-Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UEP1H101MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    UEP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    190mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    285mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm