  • UEP1J221MHD
UEP1J221MHD
advertisement
Manufacturer No:
UEP1J221MHD
HK JDW NO:
555-UEP1J221MHD
Description:
UEP 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 405mA 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Bi-Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 17239
Step5Bar-code shipping tag
UEP1J221MHD
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    NON-POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    405mA
  • Polarization
    Bi-Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    405mA @ 120Hz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm