  • UFW0J332MPD
UFW0J332MPD
advertisement
Manufacturer No:
UFW0J332MPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UFW0J332MPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UFW 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.17A 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 236
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UFW0J332MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    623.7μA
  • Ripple Current
    1.17A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.17A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3455A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.28 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UFW
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Audio
  • HTS Code
  • Capacitance
    3300μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm