  • UHB20FCT-E3/4W
UHB20FCT-E3/4W
advertisement
Manufacturer No:
UHB20FCT-E3/4W
HK JDW NO:
884-UHB20FCT-E3/4W
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
UHB20FCT-E3/4W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
UHB20FCT-E3/4W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    180A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.2V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    180A
  • Reverse Voltage
    300V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Recovery Time
    35 ns
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    300V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Current Rating
    20A
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    2
  • Voltage
    300V
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current
    20A
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 10A
  • Forward Current
    20A