  • UHC0J101MDD
UHC0J101MDD
advertisement
Manufacturer No:
UHC0J101MDD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHC0J101MDD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UHC0J101MDD
Description:
UHC 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 480mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHC0J101MDD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Ripple Current @ High Frequency
    480mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Length
    7mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHC
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    High Temperature Reflow
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    6.3μA
  • Ripple Current
    480mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    150mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    225.6mA @ 120Hz