  • UHD1V561MPD
UHD1V561MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHD1V561MPD
HK JDW NO:
555-UHD1V561MPD
Description:
UHD 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.15A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 17798
Step5Bar-code shipping tag
UHD1V561MPD
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Lifetime @ Temp
    4000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    196μA
  • Ripple Current
    2.15A
  • Life (Hours)
    4000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.613A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.15A @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm