  • UHE1C102MPD
UHE1C102MPD
advertisement
Manufacturer No:
UHE1C102MPD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UHE1C102MPD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UHE 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.394Dia 10.00mm -40°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UHE1C102MPD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UHE
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    160mOhm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    160μA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Impedance
    46mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.05A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Diameter
    10mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm