  • UHE1V471MHT6
UHE1V471MHT6
advertisement
Manufacturer No:
UHE1V471MHT6
HK JDW NO:
555-UHE1V471MHT6
Description:
UHE 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.45A 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHE1V471MHT6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1645mA
  • Ripple Current
    1.45A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    49mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.088A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.45A @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm