  • UHV1E101MED1TA
UHV1E101MED1TA
advertisement
Manufacturer No:
UHV1E101MED1TA
HK JDW NO:
555-UHV1E101MED1TA
Description:
UHV 100μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 180mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UHV1E101MED1TA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.025mA
  • Ripple Current
    180mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.13
  • Impedance
    100mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    450mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm