  • UKL1H6R8MDDANATD
UKL1H6R8MDDANATD
advertisement
Manufacturer No:
UKL1H6R8MDDANATD
HK JDW NO:
555-UKL1H6R8MDDANATD
Description:
UKL 6.8μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 55mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKL1H6R8MDDANATD
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    6.8μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.00068mA
  • Ripple Current
    55mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Ripple Current @ Low Frequency
    55mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    110mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm
  • Length
    11mm