  • UKW1H682MRD
UKW1H682MRD
advertisement
Manufacturer No:
UKW1H682MRD
HK JDW NO:
555-UKW1H682MRD
Description:
UKW 6800μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.5A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 220
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UKW1H682MRD
    Select All
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    10.2mA
  • Ripple Current
    3.5A
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.025A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.12 %
  • Diameter
    22mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    1.969 50.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%