  • UKW1HR47MDD1TA
UKW1HR47MDD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UKW1HR47MDD1TA
HK JDW NO:
555-UKW1HR47MDD1TA
Description:
UKW 0.47μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 5mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UKW1HR47MDD1TA
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
    Audio
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.47μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    5mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm