  • UMA1H0R1MDD1TP
UMA1H0R1MDD1TP
advertisement
Manufacturer No:
UMA1H0R1MDD1TP
HK JDW NO:
555-UMA1H0R1MDD1TP
Description:
UMA 0.1μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMA1H0R1MDD1TP
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.1μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1mA
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm