  • UMK107BBJ225KA-T
UMK107BBJ225KA-T
advertisement
Manufacturer No:
UMK107BBJ225KA-T
HK JDW NO:
782-UMK107BBJ225KA-T
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
UMK107BBJ225KA-T
Purchasing and Inquiry
UMK107BBJ225KA-T Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X5R being the highest temperature coefficient.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
UMK107BBJ225KA-T Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V
UMK107BBJ225KA-T Applications
There are a lot of Taiyo Yuden UMK107BBJ225KA-T applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
  • Servers, PCs, tablets
Step5Bar-code shipping tag
UMK107BBJ225KA-T
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    2.2μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Temperature Characteristics Code
    X5R
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm