  • UML1H4R7MDD
UML1H4R7MDD
advertisement
Manufacturer No:
UML1H4R7MDD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UML1H4R7MDD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UML1H4R7MDD
Description:
ML 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 20mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Polar 2mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UML1H4R7MDD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ML
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    470nA
  • Ripple Current
    20mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    30mA @ 10kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm