  • UMT1C330MDD
UMT1C330MDD
advertisement
Manufacturer No:
UMT1C330MDD
HK JDW NO:
555-UMT1C330MDD
Datasheet:
UMT1C330MDD
Description:
UMT 33μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 40mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMT1C330MDD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    5.28μA
  • Ripple Current
    40mA
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    40mA @ 120Hz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm