  • UMW1H2R2MDD1TE
UMW1H2R2MDD1TE
advertisement
Manufacturer No:
UMW1H2R2MDD1TE
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UMW1H2R2MDD1TE
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UMW 2.2μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 13mA 0.157Dia 4.00mm -40°C~85°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UMW1H2R2MDD1TE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UMW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    13mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    13mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    19.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm
  • Length
    5mm