  • UPA1E561MPD1TD
UPA1E561MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPA1E561MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPA1E561MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPA 560μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.22A 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 335
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPA1E561MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    UPA
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.22A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    44mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    915mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.22A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm