  • UPB2D221MHD
UPB2D221MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPB2D221MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPB2D221MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPB2D221MHD
Description:
UPB 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 850mA 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPB2D221MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UPB
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TAPE
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.65mA
  • Ripple Current
    850mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    850mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.7A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm