  • UPH2W181MHD
UPH2W181MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPH2W181MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPH2W181MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPH 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.09A 0.709Dia 18.00mm -25°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPH2W181MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Weight
    20.900006g
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    UPH
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3.34A
  • Ripple Current
    1.09A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.09A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.635A @ 10kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    18mm
  • Height
    46mm
  • Height Seated (Max)
    1.890 48.00mm