  • UPJ1E122MHD1TO
UPJ1E122MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1E122MHD1TO
HK JDW NO:
555-UPJ1E122MHD1TO
Description:
UPJ 1200μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.55A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 630
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1E122MHD1TO
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.9mA
  • Ripple Current
    1.55A
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    43mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.55A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.76A @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • Length
    25mm