  • UPJ1H102MHD
UPJ1H102MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1H102MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPJ1H102MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPJ 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.83A 0.630Dia 16.00mm -55°C~105°C Polar 7.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1422
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1H102MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPJ
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.5mA
  • Ripple Current
    1.83A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    30mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.83A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.12A @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.299 33.00mm