  • UPJ1V561MHD1TO
UPJ1V561MHD1TO
advertisement
Manufacturer No:
UPJ1V561MHD1TO
HK JDW NO:
555-UPJ1V561MHD1TO
Description:
UPJ 560μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.16A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 12011
Step5Bar-code shipping tag
UPJ1V561MHD1TO
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    35V
  • HTS Code
  • Capacitance
    560μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.588mA
  • Ripple Current
    1.16A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    59mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.16A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.43A @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • Length
    20mm