  • UPM0J331MED1TA
UPM0J331MED1TA
advertisement
Manufacturer No:
UPM0J331MED1TA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPM0J331MED1TA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPM 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 310mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPM0J331MED1TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UPM
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.06237mA
  • Ripple Current
    310mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.22
  • Impedance
    200mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    310mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    405mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    15mm