  • UPM0J562MHD
UPM0J562MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPM0J562MHD
HK JDW NO:
555-UPM0J562MHD
Description:
UPM 5600μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.04A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 343
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM0J562MHD
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    2
  • Termination
    Radial
  • Capacitance
    5600μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.0584mA
  • Ripple Current
    2.04A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.32
  • Impedance
    26mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.21A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.46A @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm