  • UPM1C181MED
UPM1C181MED
advertisement
Manufacturer No:
UPM1C181MED
HK JDW NO:
555-UPM1C181MED
Description:
UPM 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 285mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 66
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
UPM1C181MED
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    2.5mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    86.4μA
  • Ripple Current
    285mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    200mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    285mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    405mA @ 10kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm