  • UPM1E271MPD1TA
UPM1E271MPD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UPM1E271MPD1TA
HK JDW NO:
555-UPM1E271MPD1TA
Description:
UPM 270μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 560mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPM1E271MPD1TA
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    270μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.2025mA
  • Ripple Current
    560mA
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    95mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    560mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    750mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.846 21.50mm
  • Length
    20mm