  • UPM1E471MHD6TO
UPM1E471MHD6TO
advertisement
Manufacturer No:
UPM1E471MHD6TO
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPM1E471MHD6TO
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPM 470μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 785mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 11386
Step5Bar-code shipping tag
UPM1E471MHD6TO
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    UPM
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    352.5μA
  • Ripple Current
    785mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    70mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    785mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    985mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.14 %
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm
  • Length
    15mm