  • UPM1V181MPD6
UPM1V181MPD6
advertisement
Manufacturer No:
UPM1V181MPD6
HK JDW NO:
555-UPM1V181MPD6
Datasheet:
UPM1V181MPD6
Description:
UPM 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 500mA 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPM1V181MPD6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    189μA
  • Ripple Current
    500mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Impedance
    110mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    500mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    700mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm