  • UPS1H102MHD1AA
UPS1H102MHD1AA
advertisement
Manufacturer No:
UPS1H102MHD1AA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPS1H102MHD1AA
Package:
Datasheet:
UPS1H102MHD1AA
Description:
Capacitor 20%
Step5Bar-code shipping tag
UPS1H102MHD1AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Terminals
    2
  • ECCN (US)
    EAR99
  • Capacitance Value
    1000uF
  • Equivalent Series Resistance Type
    Low
  • Maximum Impedance (Ohm)
    0.058@20°C@100kHz
  • IR (mA)
    1600
  • IL (uA)
    1500@1Min
  • Lifetime (h)
    3000
  • Mounting
    Through Hole
  • Terminal Pitch (mm)
    7.5
  • Wire Form
    Lead Cut and Kinked
  • Size (mm)
    16 X 25
  • Minimum Operating Temperature (°C)
    -55
  • Maximum Operating Temperature (°C)
    105
  • Product Diameter (mm)
    16
  • Lead Diameter (mm)
    0.8
  • Tolerance
    20%
  • Type
    Electrolytic
  • Construction
    Aluminum Cylindrical Can
  • Termination Style
    Radial
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    50VDC