  • UPS1J470MPD1TD
UPS1J470MPD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPS1J470MPD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPS1J470MPD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPS1J470MPD1TD
Description:
UPS 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 310mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 13565
Step5Bar-code shipping tag
UPS1J470MPD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    UPS
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    3.5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    310mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    650mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    52.7mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    310mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm