  • UPS2C4R7MPD1TA
UPS2C4R7MPD1TA
advertisement
Manufacturer No:
UPS2C4R7MPD1TA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPS2C4R7MPD1TA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPS2C4R7MPD1TA
Description:
UPS 4.7μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 43mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPS2C4R7MPD1TA
  • Series
    UPS
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    160V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    160V
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    43mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43mA @ 120Hz
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm
  • Length
    11.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C