  • UPV1C101MGD1TD
UPV1C101MGD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPV1C101MGD1TD
HK JDW NO:
555-UPV1C101MGD1TD
Description:
UPV 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 265mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 8183
Step5Bar-code shipping tag
UPV1C101MGD1TD
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.048mA
  • Ripple Current
    265mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    600mOhm
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm