  • UPW1A151MED1TA
UPW1A151MED1TA
advertisement
Manufacturer No:
UPW1A151MED1TA
HK JDW NO:
555-UPW1A151MED1TA
Description:
UPW 150μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 188.5mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1A151MED1TA
  • Leakage Current
    0.045mA
  • Ripple Current
    188.5mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.19
  • Impedance
    250mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    188.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    11mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    UPW
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C