  • UPW1E100MDH6
UPW1E100MDH6
advertisement
Manufacturer No:
UPW1E100MDH6
HK JDW NO:
555-UPW1E100MDH6
Datasheet:
UPW1E100MDH6
Description:
UPW 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 19.5mA 0.157Dia 4.00mm -55°C~105°C Polar 1.4986mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1E100MDH6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.157Dia 4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    1.4986mm
  • Lead Spacing
    0.059 1.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.0075mA
  • Ripple Current
    19.5mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    2Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    19.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    65mA @ 100kHz
  • Diameter
    4mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm