  • UPW1H181MPD6TD
UPW1H181MPD6TD
advertisement
Manufacturer No:
UPW1H181MPD6TD
HK JDW NO:
555-UPW1H181MPD6TD
Description:
UPW 180μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1H181MPD6TD
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    50V
  • HTS Code
  • Capacitance
    180μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.27mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    119mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    552.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm
  • Length
    16mm