  • UPW1HR47MDH
UPW1HR47MDH
advertisement
Manufacturer No:
UPW1HR47MDH
HK JDW NO:
555-UPW1HR47MDH
Datasheet:
UPW1HR47MDH
Description:
UPW 0.47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 7.5mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1HR47MDH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Lead Spacing
    0.079 2.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    7.5mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Impedance
    5Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    25mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm