  • UPW1J4R7MDD1TD
UPW1J4R7MDD1TD
advertisement
Manufacturer No:
UPW1J4R7MDD1TD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPW1J4R7MDD1TD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPW 4.7μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 20.4mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2.0066mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1J4R7MDD1TD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    UPW
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.197Dia 5.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    2.0066mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9.4Ohm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.008883mA
  • Ripple Current
    20.4mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    4.7Ohm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20.4mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    68mA @ 100kHz
  • Diameter
    5mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm