  • UPW1V272MHH6
UPW1V272MHH6
advertisement
Manufacturer No:
UPW1V272MHH6
HK JDW NO:
555-UPW1V272MHH6
Datasheet:
UPW1V272MHH6
Description:
UPW 2700μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.09A 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW1V272MHH6
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    2700μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    2.835mA
  • Ripple Current
    3.09A
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    16mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.635A @ 100kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm