  • UPW2A181MHH
UPW2A181MHH
advertisement
Manufacturer No:
UPW2A181MHH
HK JDW NO:
555-UPW2A181MHH
Datasheet:
UPW2A181MHH
Description:
UPW 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 513.5mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW2A181MHH
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Capacitance
    180μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.54mA
  • Ripple Current
    513.5mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Impedance
    120mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    513.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    790mA @ 100kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm