  • UPW2D221MHH
UPW2D221MHH
advertisement
Manufacturer No:
UPW2D221MHH
HK JDW NO:
555-UPW2D221MHH
Datasheet:
UPW2D221MHH
Description:
UPW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 515mA 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW2D221MHH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    NON SOLVENT-PROOF
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TAPE
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.86mA
  • Ripple Current
    515mA
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    515mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    824mA @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm