  • UPW2V100MHH
UPW2V100MHH
advertisement
Manufacturer No:
UPW2V100MHH
HK JDW NO:
555-UPW2V100MHH
Datasheet:
UPW2V100MHH
Description:
UPW 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 82mA 0.492Dia 12.50mm -40°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPW2V100MHH
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    7000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.24mA
  • Ripple Current
    82mA
  • Life (Hours)
    7000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    82mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    131.2mA @ 10kHz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    20mm
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm