  • UPZW6470MHD
UPZW6470MHD
advertisement
Manufacturer No:
UPZW6470MHD
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-UPZW6470MHD
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
UPZ 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 360mA 0.492Dia 12.50mm -25°C~105°C 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
UPZW6470MHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    UPZ
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    420V
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    889.6μA
  • Ripple Current
    360mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Ripple Current @ Low Frequency
    360mA @ 120Hz
  • Diameter
    12.5mm
  • Height
    35.5mm
  • Height Seated (Max)
    1.476 37.50mm