  • URS0J682MHD1TN
URS0J682MHD1TN
advertisement
Manufacturer No:
URS0J682MHD1TN
HK JDW NO:
555-URS0J682MHD1TN
Description:
URS 6800μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 1.66A 0.709Dia 18.00mm -40°C~85°C Polar 7.493mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5193
Step5Bar-code shipping tag
URS0J682MHD1TN
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    1.66A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.66A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.909A @ 10kHz
  • Diameter
    18mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    15mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    6800μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Terminal Pitch
    7.5mm