  • URS1C221MPD1TA
URS1C221MPD1TA
advertisement
Manufacturer No:
URS1C221MPD1TA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URS1C221MPD1TA
Package:
Radial, Can
Datasheet:
URS1C221MPD1TA
Description:
URS 220μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 290mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C Polar 3.5052mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 1033
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
URS1C221MPD1TA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    URS
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    3.5052mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    4μA
  • Ripple Current
    290mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    290mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    435mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.2 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Diameter
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    9mm