  • URS1V222MHD1AA
URS1V222MHD1AA
advertisement
Manufacturer No:
URS1V222MHD1AA
Manufacturer:
Nichicon
HK JDW NO:
555-URS1V222MHD1AA
Package:
Datasheet:
Description:
RS 2200μF Capacitor 1560mA
Step5Bar-code shipping tag
URS1V222MHD1AA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Series
    RS
  • Published
    2015
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200μF
  • Packing Method
    Bulk
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    35V
  • Ripple Current
    1560mA
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • Diameter
    18mm
  • Length
    20mm